Nastere Naturala Polizu Bucuresti Februarie 2026 Dr. Elena Eni

Ca orice poveste, trebuie să înceapă cu puțin suspans; așa că fetița noastră a ales singurică să îmi dea semne că vrea să vină pe lume pe 20 februarie, fix într-o zi cu cod portocaliu de zăpadă și viscol. Am ajuns la spitalul Polizu și am hotărât să rămân, pentru că simțeam din ce în ce mai intens contracțiile.

Cu puțin noroc divin, doamna doctor care ne-a urmărit toată sarcina urma să fie de gardă chiar în ziua următoare. Recunosc că am fost surprinsă cât de bine pot să arate atât Sala de Nașteri, cât și Sălile de Travaliu. Din oră în oră aproximativ am fost verificată pentru dilatație. Te puteai plimba dacă doreai, însă fiecare își cunoaște cel mai bine metoda de a suporta durerile travaliului.

Moșele au fost extrem de empatice și drăguțe cu mine pe toată durata nopții, iar undeva pe la ora 6 dimineața doamna Dr. Elena Eni a venit la spital. Pentru că mie încă nu mi se rupsese apa, cum se spune în popor, doamna doctor a trebuit să îmi facă de mai multe ori tușee pentru ruperea membranelor. Chiar dacă eu am reacționat destul de urât, pentru că sunt dureroase, dânsa a fost acolo cu mine și m-a încurajat: „Hai, Cristiana, că poți”.

Probabil acesta și expulzia finală mi s-au părut cele mai dureroase și intense momente. Chiar dacă dânsa are o mână extrem de delicată, nu gândești neapărat limpede în acele momente.

Nu doar în momentul nașterii, ci pe toată durata urmăririi sarcinii mele, dânsa a fost extrem de empatică și binevoitoare. Am avut contactul ei de WhatsApp și, de fiecare dată când am avut câte o întrebare, am primit mereu și un răspuns. Iar momentul în care mergeam la ecografii era unul dintre preferatele noastre. Ba chiar pot spune că pozele primite la ecografii sunt mult mai frumoase decât cele de la morfologii.

Ca o recapitulare de final, noi ne-am cunoscut la Medicover, acolo unde am făcut toate analizele și controalele inițiale. Mă pot numi o norocoasă pentru că nu am avut mari probleme în sarcină. Doar la început am luat Arefam, apoi No-Spa de foarte puține ori, iar în săptămâna 38 ne-am confruntat cu o aparentă restricție de creștere. Spun aparentă, pentru că lichidul amniotic era suficient, pe bebe o simțeam foarte bine, însă greutatea ei era de doar 2600 g pentru acea perioadă.

Însă bebe Iris a venit pe lume cu bine, iar pentru asta îi mulțumim doamnei  Dr. Eni.

Vrei sa fii notificat(a) cand se publica urmatoarea poveste de nastere similara? Aboneaza-te aici.

Data publicarii: Vineri 6 Martie, 2026

Categorie: Nașterea Naturală

Etichete: Bucuresti | Dr. Elena Eni | Maternitatea Polizu

Articole Similare

Experienta Pozitiva
Experienta Placuta - aceasta poveste relateaza o experienta in general placuta despre Nașterea Naturală.
haine bebe

Aboneaza-te la Newsletter

Abonare

Intra in grupul de facebook

Inchide

Vino alaturi de mii de mamici pe Facebook

Zeci de mii de mamici raspund zilnic intrebarilor legate de nastere si copii, pentru a oferi suport gravidutelor si noilor mamici. Daca doresti sa faci parte dintr-o comunitate formata din mamici cu experienta , gata oricand sa iti sara in ajutor, in mod constructiv, te invitam sa te alaturi grupului nostru.

Viziteaza Grupul Viziteaza Pagina

Grupul de Facebook